Об’єкт:
Клаптики картини
В експозиції Музею Спротиву представлені клаптики картини, вивезеної з окупованого Херсона.
Виставка в окупації
на День Незалежності
Ця історія – про виставку в 20 метрах від російського блокпосту і про картину, яка була порізана на клаптики і відновлена.
До 24 лютого 2022 Музей сучасного мистецтва Херсона (МСМХ), який у своїй квартирі створив художник В’ячеслав Машницький, був центром тяжіння творчих людей. На початку березня, дивлячись на море людей з жовто-блакитними прапорами на антиросійському мітингу на площі Свободи, В’ячеслав сказав: «Перемагати – це також мистецтво».
24 серпня 2022 в окупованому Херсоні на День Незалежності України, в 20 метрах від російського блокпосту МСМХ відкрив виставку «Без назви». Куратор і організатор виставки Микола Гоманюк говорить:
"Метою виставки було робити те, що ми робили до війни – створювати вільне мистецтво коли і де хочеш. Це і був наш спротив: не дати комусь силою нав’язати нам свої правила. Виставка – це ще й привід зібратися разом. В самому музеї ми розвісили картини і записали відеоекскурсію, а зустрілися наступного дня у Слави на дачі – у зеленій філії музею".
Свою роботу на виставку принесла й херсонська художниця KAR, яка свідомо не хотіла виїжджати з Херсона:
"Українську історію я почала глибоко вивчати з 2020 року. І в Херсоні я залишилася, щоб перевірити свої почуття до України на щирість".
Проте довелося проходити перевірку не лише на щирість, але й на стійкість. На виставку свою роботу художниця несла, сховавши у натільній сумочці. Її картина зображувала стіл, накритий скатертиною з написом «Нам тут жити», а навколо столу – окупанти і їхні політики у дуже непривабному вигляді на чолі з російською імператрицею Катериною ІІ.
На початку листопада 2022 дівчина поїхала до мами на день народження на лівий берег. Картину порізала на клаптики й зашила в одяг. Через тиждень Херсон звільнили. З окупованого лівобережжя художниця знову везла свої порізані на клаптики картини через російські блокпости. Більше години їй довелося розмовляти з ФСБ на в’їзді в Крим, і щомиті вона переживала про ці зашиті в одяг шматочки, які могли стати її вироком.
Фото: KAR